Váš starý matrac, ktorý už niektorí užívajú aj viac ako 10-15 rokov, môže byť často aj zdrojom vašich zdravotných problémov. Preto nie je dobré nákup nového matraca odkladať na neskôr, škodíte väčšinou len sami sebe. Zdravotné problémy môžu súvisieť s alergickými reakciami na rôzne roztoče, ktoré sú už po toľkých rokoch riadne rozmnožené vo vašej podložke na spanie. Alebo ste dlhodobo nevyspaní, na čom má podiel hlavne váš starý vyležaný matrac, a vy v práci a osobnom živote sa cítite dlhodobo bez energie.

spálňa

Pri výbere matraca sa mnohí ľudia riadia preferenciami svojich známych, čo je dosť veľká chyba. Matrac vhodný pre vášho známeho vôbec nemusí predstavovať tú správnu alternatívu pre vás, preto je potrebné si určiť svoje vlastné kritériá ich výberu. Ak máte doma na posteli pevný drevený rošt a nie pružný lamelový, penové matrace by ste mali zo svojho výberu vylúčiť. Na pevné rošty patria skôr pružinové alebo taštičkové matrace, ktoré sú dostatočne pružné aj na tvrdom podklade.

spálňa

Ďalej je pre vás dôležitým kritériom výberu tvrdosť vášho matraca, takže ak máte problémy s chrbticou, je pre vás vhodnejší tvrdší matrac. Tvrdosti matracov sú od H1 až po H5, pričom vyššie číslo znamená aj vyššiu tvrdosť matraca. Ak sa neviete rozhodnúť pre správnu tvrdosť a s výberom váhate, možno bude pre vás výhodný nákup obojstranného matraca s rôznymi tvrdosťami. Takéto matrace majú tvrdosť jednej strany inú ako je tvrdosť druhej strany, a najčastejšie sú takto predávané matrace s tvrdosťami H3 a H4.

Možno je vhodným riešením aj vyskúšanie matraca v značkovej predajni, takže ak pochádzate zo Žiliny, môžete si vyskúšať aj značkové matrace Žilina. No nedávajte vždy iba na prvý pocit, ale vždy sa poraďte aj so skúseným predajcom, ktorý vám pomôže s výberom. U predajcov značkových matracov často natrafíte aj na špičkové matrace za akciové ceny, takže si domov môžete odniesť matrac najvyššej kvality za výhodnú cenu.